BLOG S NAJKVALITNEJŠÍM OBSAHOM V OBLASTI ZDRAVIA NA SLOVENSKU!

Kupovanie balenej vody – výborný marketing alebo ľudská hlúposť?

Balená voda

Na Slovensku má väčšina domácností (skoro až 90%) pitnú vodu, ktorá im tečie z kohútika. Majú k nej stály prístup a nemusia sa báť, že pitie tejto vody by nejako ovplyvnilo ich zdravie. Prečo teda ľudia kupujú a vyhadzujú peniaze za balenú vodu v plastových fľašiach a nevyužívajú možnosť pitnej vody z vodovodu, ktorú im život na Slovensku ponúka?

Zamyslite sa

Balená voda v obchodoch najprv stojí na slnku v plastových fľašiach, kde sa do nej z plastu uvoľňujú zdraviu škodlivé látky. Potom sa dlhú cestu v kamiónoch premiestňuje do skladov. V skladoch následne stojí nejaký ten mesiac pokiaľ sa dostane do regálov v obchode. Z regálu si ju ľudia vezmú, kúpia a “dotrepú” tých 12 litrov (šesť-balenie) k sebe domov. Táto voda je predražená a mnoho násobne drahšia, nieje zdravšia ani chuťovo výrazne lepšia ako voda z vodovodu a ľudia ju aj tak s radosťou nakupujú a utrácajú za ňu peniaze.

Prečo je to tak? Odpoveď nižšie je jednoznačná!

Sila marketingu

To, akým spôsobom dokázali predajcovia zlákať zákazníkov na balenú vodu sa dá naozaj považovať za zázrak marketingu. Taktiež to dokonale zobrazuje silu rôznych trikov, ktoré na nás každý deň obchodníci používajú.

Cena za jeden m3 (1000 litrov) vody, ktorú vám dodá vodárenská spoločnosť je na Slovensku priemerne 1,2 €. Ak budeme brať do úvahy priemernú cenu jednej 1,5 l fľaše minerálky – 0,5 €, na 1000 litrov balenej vody miniete 333 €. Ten rozdiel je veľmi veľký a pritom ide v podstate o rovnakú vodu, len s rozdielom, že jedna je zabalená vo fľaši.

Obrovský vplyv majú na predaj balenej vody aj celebrity. Napríklad speváčka Rihanna bola pár krát videná s Fiji vodou, takže predaje tejto značky na americkom trhu stúpli. Pomaly sa táto značková voda dostáva aj na Slovensko s cenou 1,53 € za 0,5 litra. A čo sú argumenty obchodníkov? Často opakujú tieto tri: balená voda je zdravšia, lepšie chutí a prichádza v praktickom balení.

Je to naozaj tak? Poďme sa na to pozrieť ešte trocha podrobnejšie.

Balená voda a zdravie

Ak veríte tomu, že voda, ktorú si nosíte domov vo fľašiach škodí vášmu zdraviu menej ako tá z vodovodu, mali by ste si váš ďalší nákup vody v obchode premyslieť.

Všetky vody sú balené v plastových fľašiach. V nich sa baktérie množia o niečo rýchlejšie a ako už bolo na začiatku spmínané, z plastu sa do obsahu fľaše uvoľňujú toxíny a chemikálie, ktoré sú podobné estrogénu. Tie možu vyvolať napríklad črevné problémy. Tento proces je ešte urýchľovaný tým, že predajcovia často fľaše nesprávne skladujú v teple a na priamom slnku, kedy sa ftaláty začínajú do vody veľmi rýchlo uvoľňovať.

Naozaj lepšia chuť?

Ako už bolo raz vyššie spomenuté, balená voda v obchodoch nemá výrazne lepšiu chuť ako voda z vodovodu a je to naozaj tak! Bolo urobených veľa rôznych pokusov a testov, no vo všetkých sa ukázalo, že človek nerozozná chuť balenej vody od čistej vody z vodovodu, prípadne ak áno, tak rozdiely v chuti sú veľmi malé a zanedbatelné. Výnimkou sú samozrejme ochutené alebo bublinkové minerálky, ale tento článok má slúžiť výhradne na porovnanie čistej balenej vody s vodou z vodovodu. Vplyvu bublinkových a ochutených minerálnych vôd na zdravie človeka sa budeme venovať v inom článku.

Je ich balenie naozaj praktické?

Áno, fľaša sa dá nazvať praktickým balením vody. To by avšak platilo, ak by si ľudia kúpili jednu fľašu a do nej si pravidelne dopĺňali vodu. Ale spôsob, akým sa balená voda nakupuje – niekoľko fliaš za jeden nákup, je naozaj veľmi nepraktický.

Na výrobu plastových fliaš a všeobecne plastu je potrebná ropa a obrovské množstvo energie. Na následný prevoz sa spotrebuje taktiež veľa paliva čo spôsobuje znečistenie ovzdušia výfukovými plynmi. No a nakoniec veľa z nich aj tak skončí v prírode, kde sa následne rozkladajú desiatky až stovky rokov a znečisťujú životné prostredie. Ešte stále si myslíte že je ich balenie praktické?

Veríme, že vás tento článok aspoň na chvíľu donútil zamyslieť sa nad tým, či naozaj kupujete vodu pretože vám viac chutí, myslíte si, že je zdravšia alebo či ide iba o veľký úspech obchodníkov. Väčšina ľudí ani nevie prečo ju vlastne kupujú a neuvedomujú si, že doma z kohútika im tečie “zlato”. Ak sa teda rozhodnete upustiť od balenej vody a prejsť na čistú pitnú vodu z vodovodu, pomože to nielen vám, prírode ale aj vašej peňaženke.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • FACEBOOK STRÁNKA
  • KATEGÓRIE BLOGU
  • NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
  • SOCIÁLNE SIETE
  • ODPORÚČANIE MESIACA
  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY