BLOG S NAJKVALITNEJŠÍM OBSAHOM V OBLASTI ZDRAVIA NA SLOVENSKU!

Lieky na chudnutie – skvelý objav alebo vyhodené peniaze?

Lieky na chudnutie

Všetci tajne dúfajú a veria, že po prehltnutí “zázračnej tabletky” na chudnutie sa účinok a vytúžený výsledok dostaví rýchlo, efektívne a hlavne bez zbytočného cvičenia, zmeny stravovania a celkovej životosprávy. No je to naozaj tak?

Samozrejme že nie. Skutočnosť je však iná.

Zázračné tabletky neexistujú!

Tabletky na chudnutie nie sú zázračné a preto nečakajte že pôjde chudnutie tak ľahko ako by ste chceli.

Ľudia sú veľmi pohodlní a naivní a preto milujú “zázračné tabetky”, ktoré im majú priniesť požadovaný výsledok čo najrýchlejšie a to bez akejkoľvek námahy.

Majú od nich veľké očakávania, no bez správnych vedomostí o zdraví, chudnutí, zmeny stravovacích návykov, pevnej vôle, disciplíny a zaradenia pohybu do života však natrvalo neschudnete.

Lieky  na chudnutienie sa určite nedajú považovať za žiaden účinný nástroj na zníženie hmotnosti. Zo začiatku síce pomôžu naštartovať chudnutie a zhodiť zopár kíl, no potom sa ich účinok zastaví a starajú sa už iba skôr o to, aby ste nepribrali. Je potrebné si taktiež uvedomiť, že ak by boli lieky na chudnutie akékoľvek účinné, po ich vysadení hmotnosť začne stúpať a dostanete sa opäť tam, kde ste boli. Tento stav sa nazýva jojo efekt.

Nečakajte, že lieky vyriešia obezitu za vás. Naozaj výrazné a hlavne trvalé schudnutie sa dá dosiahnuť iba prirodzenou cestou a nie liekmi. Bez vášho pričinenia a spomínanej zmeny životosprávy to nepôjde.

Najznámejšie lieky na chudnutie

Anorektikású to lieky ktoré znižujú chuť do jedla. Ide o potlačenie hladu a urýchlenie metabolizmu. Chemicky pôsobia na časti mozgu, ktoré zabezpečujú pocit nasýtenia. Oklamú váš mozog, že ste sýty, aj keď žalúdok máte prázdny. To má za následok to, že nepociťujete hlad a zjete toho menej, pretože vám jedlo nechýba.

Vedľajšie účinky liekov na chudnutie

Aj tieto lieky, ako každé iné, majú vedľajšie účinky a ich užívanie nieje veľmi bezpečné a môže vážne ohroziť zdravie. Hlavne u ľudí, ktorí nemajú veľmi vysokú nadváhu. ( viac o vedľajších účinkoch liekov si môžete prečítať v tomto článku )

Vedľajšie účinky sa sa vôbec nemusia dostaviť hneď pri užívaní liekov ale aj neskôr po ich vysadení.

Príčinou vedľajších účinkov je napríklad sibutramín, ktorý môže spôsobiť búšenie srdca, zvýšenie tlaku, závraty, hnačky, epileptické záchvaty a poruchy pohlavných funkcií.

Ďalšou látkou v  liekoch na chudnutie, ktorá môže spôsobiť značné problémy je fentermín, ktorý môže spôsobiť psychické poruchy, vyvolať psychózu, depresiu, závraty alebo zvýšenie tlaku.

Lieky na chudnutie majú rôzne druhy vedľajších účinkov, no v niektorých prípadoch môžu mať tieto účinky až smrtelné následky.

Mnoho takýchto liekov bolo kôli veľmi nebezpečným nežiadúcim účinkom stiahnutých z trhu.

Hlavne pre tieto nežiaduce účinky niesu lieky voľne dostupné, ale viazané na lekársky predpis a užívať ich bez poradenia s lekárom je nebezpečné. Taktiež môžu spôsobiť problémy ak budú užívane s inými liekmi.

Kedy má užívanie liekov na chudnutie zmysel?

Lieky na chudnutie sa na rozdiel od rôznych výživových doplnkov na chudnutie líšia tým, že niesu voľne dostupné a predpisuje ich lekár.

Ľudia s miernou obezitou by o takýchto liekoch na chudnutie vôbec nemali uvažovať, pretože by im to mohlo spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Lekár vám tieto lieky predpíše, ak nebudete vedieť schudnúť prirodzenou cestou a vaša váha bude mať vážne dôsledky na váš organizmu.

Ich užívanie má taktiež zmysel iba vtedy, ak účinky týchto liekov spôsobia menšie zlo, ako následky obezity. Napríklad ak máte vážny zdravotný problém, kôli ktorému potrebujete rýchlo zhodiť kilá z dôvodu operácie.

Ak je vo vašom záujme schudnúť, chcete začať v chudnutí alebo už ste sa o to pokúšali ale nepodarilo sa vám to, odporúčame vám prečítať si tieto knihy. Je veľa dostupnej literatúry o chudnutí, no nie každá je správna a preto sme vybrali zopár najlepších.

PS: Ak máte iný názor, otázku alebo skúsenosti s liekmi na chudnutie, budeme radi ak to napíšete do komentárov.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • FACEBOOK STRÁNKA
  • KATEGÓRIE BLOGU
  • NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
  • SOCIÁLNE SIETE
  • ODPORÚČANIE MESIACA
  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY