BLOG S NAJKVALITNEJŠÍM OBSAHOM V OBLASTI ZDRAVIA NA SLOVENSKU!

Minerálky – sú naozaj zdrojom potrebných minerálov pre ľudské telo?

Minerálky

V poslednej dobe sú minerálne vody (známe ako minerálky) tekutinou, ktorú si môžete kúpiť na každom rohu. Obchodníci si z nich vytvorili zárobkovo veľmi výhodný produkt, ktorý kupuje obrovské množstvo ľudí. Ale viete vôbec, čo všetko minerálky robia s vašim telom a ako na neho pôsobia? Sú naozaj také zdravé ako ich väčšina ľudí pozná?

Vplyv marketingu

V televízii, na internete, v obchodoch – s reklamou na minerálky sa stretnete proste všade! Na výber je veľmi široká škála značiek a v regáloch nájdete rôzne druhy. Perlivé, neperlivé, ochutené, neochutené, ale jednu vec majú všetky spoločné. Vždy sa tvária ako veľmi zdraviu prospešné nápoje, ktoré vášmu telu dodajú potrebné minerálne látky. Tento názor sa vplyvom veľmi dobrého marketingu silno zakorenil v mysli každého bežného človeka a ľudia ho už berú ako fakt!

To, čo vám ale povedia predajcovia a marketéri, nie je vždy pravda. Minerálky sa podobne ako balená voda a mlieko (viac o mlieku v tomto článku) stali jedným veľmi vydareným marketingovým trikom, ktorý na ľuďoch z pohľadu obchodníkov výborne zafungoval a je z toho vysoko zárobkový biznis, postavený na nevedomosti človeka.

Nejde iba o to, že v porovnaní s vodou z vodovodu sú tak isto ako balená voda neporovnateľne drahé, ale ich vplyv na ľudské telo je negatívny (viac o balenej vode v tomto článku).

Pýtate sa prečo?

Anorganické minerálne látky a ich pôsobenie na telo

Najviac pozorovateľným a zároveň negatívnym javom, pri ktorom je dokázané, že ho minerálky spôsobujú, je usadzovanie anorganických minerálov v tele človeka. Slovo “anorganických” – neživých, je veľmi dôležité, pretože práve tieto minerály sa v minerálkach nachádzajú.

Anorganické minerály sú látky, ktoré bežne vidíme v prírode. Avšak keď tieto minerály v prírode vidíte, pozeráte sa na kameň. Takže anorganické minerály v minerálkach niesú v podstate nič iné, než rozdrvená skala. Bohužiaľ, v minerálke nemožno vidieť ako presne vyzerajú minerály, ktoré minerálka obsahuje, pretože sú v nej rozpustené. Preto si ani neuvedomujete, že ich pijete. Taktiež sú mikroskopických rozmerov, doslova ako prach. Nie nadarmo sa vraví – “prach si a na prach sa obrátiš”. Zamyslite sa nad tým, či by ste pili minerálku ak by na jej spodku ležali usadené kamene. Asi nie…

Ľudský organizmus ale nieje prispôsobený na príjem a využité týchto neživých minerálov, ktoré sa nachádzajú v minerálkach. Nevie ich spracovať a ich vstrebatelnosť je približne iba 5%. Zbytok organizmus vylúči močom a nejaká časť anorganických látok sa usadí v tele. A tu nastáva problém.

Anorganické látky sa v tele pomaly, ale určite a isto usádzajú. Je to vedecky dokázané a výsledkom toho sú väčšinou veľmi závažné choroby. Toto usádzanie postihuje najdôležitejšie orgány ako sú srdce, cievy, mozog alebo obličky. V obličkách sa vám pri pravidelnom pití minerálok vytvoria obličkové kamene. Niekomu sa po liečebnej terapii vyplavia, ale iným spôsobujú také bolesti a problémy, že musia byť rozbíjané ultrazvukom alebo vyberané chirurgicky.

Zaujímavé je, že ak sa pozriete na zloženie týchto ľadvinových kameňov tak zistíte, že sa skladajú z úplne rovnakých minerálnych látok, aké obsahujú minerálky, ktoré daný človek najčastejšie pije. Ľadvinové kamene spôsobené minerálkami sa dajú taktiež prirovnať k vodnému kameňu v práčke, ktorý je spôsobený takzvanou tvrdou vodou.

Minerálky – čo až môžu spôsobiť?

Anorganické latky, ako už bolo spomínané, tiež negatívne vplývajú aj na obehovú sústavu, srdce a cievy. Možno viete, že cievy a hlavne tepny ktoré musia znášať veľký tlak, sú pružné. Vďaka pružnosti sú ich steny hladké a neusádzajú sa na nich nečistoty. Minerály sa v tomto prípade ukladajú do stien ciev, čím akoby skamenejú a ztvrdnú. Toto ochorenie sa nazýva arterioskleróza. Cievy kvôli anorganickým látkam stratia pružnosť, ich steny sa stanú drsnejšími a všetko čo v krvi pláva (cholesterol, nečistoty…) sa na ne ľahšie prilepí a tým sa upchávajú.To vedie k infarktu alebo mozgovej príhode a všetci dobre vieme, že to sú veľmi vážne ochorenia na kotré sa najčastejšie umiera. Možno ste ani netušili, že až takéto niečo môžu spôsobiť nevinne vyzerajúce, na oko “zdravé” minerálky.

Mozog taktiež nie je pred anorganickými minerálmi chránený. Ukladajú sa aj v ňom, podobne ako v cievach  a tiež sa z neho postupne stáva kameň. Ľudia kvôli tomu končia bez pamäte, nedokážu si spomenúť ani na svoju rodinu, v horšom prípade ani na bydlisko alebo meno a vtedy nepomáhajú už ani lieky. To sa nazýva alzheimerova choroba.

Organické minerály

Opak anorganických minerálov sú minerály organické. Rozdiel medzi nimi je jednoduchý. Organické látky sú živým organizmom (ľudkému telu) známe, to sa dá zistiť aj z ich názvu. Spracujú sa bežnými metabolickými funkciami, ich vstrebatelnosť je maximálna a práve takéto minerály ľudské telo potrebuje, pričom s tými anorganickými si organizmus poradiť nevie. Najčastejšie zdroje organických minerálov sú: ovocie, zelenina, rastliny, jedlé byliny, trávy, semaná, orechy a oleje.

Skúste sa teda nabudúce pri kupovaní minerálky zamyslieť, či budete veriť obchodníkom, ktorý na minerálkach zarábajú veľké peniaze, alebo či si radšej budete šetriť svoje zdravie. Vaše telo sa vám za to odvďačí tým, že vám bude slúžiť aj o desiatky rokov.

Ak vás článok zaujal, pre viac  informácií o tejto problematike vám odporúčame túto knihu:

PS: Ak máte iný názor, otázku alebo akúkoľvek skúsenosť s touto témou, budeme radi ak to napíšete do komentárov.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Komentáre
  1. Alena píše:

    Dobrý den, z jakých studií pochází informace o ateroskleróze jako důsledku pití minerální vody? Děkuji za odpověď.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  • FACEBOOK STRÁNKA
  • KATEGÓRIE BLOGU
  • NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
  • SOCIÁLNE SIETE
  • ODPORÚČANIE MESIACA
  • NAJNOVŠIE PRÍSPEVKY